Forum UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości Strona Główna UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości
Zapraszam wszystkich do rozmowy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wieści z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości Strona Główna -> Wieści z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Czw 11:47, 06 Wrz 2007    Temat postu: Wieści z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie

Powroty z wakacji - tragiczne zdarzenia na drogach powiatu.

Bilans ostatniego weekendu to 7 wypadków w których 1 osoba poniosła śmierć na miejscu, 7 osób zostało rannych, 8 kolizji i 9 nietrzeźwych kierujących. O zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym apeluje nie tylko Policja, również środki masowego przekazu. Prowadzone działania profilaktyczne mają na celu uświadomienie wszystkim użytkownikom dróg istniejące zagrożenia i możliwości ich uniknięcia. Skuteczność tych przedsięwzięć zależy jednak od tego czy przekazane informacje zostaną potraktowane z należytą powagą

Jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji jest alkohol. W ostatnim czasie odnotowaliśmy dużą liczbę zatrzymanych, nietrzeźwych kierowców, jest to bardzo niepokojące zjawisko. Kierujący samochodami lub innymi pojazdami stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Przykład z ostatniego weekendu, policjanci zatrzymali aż 9 nietrzeźwych kierujących . Pijani kierowcy są plagą na polskich drogach. Piaseczyńscy policjanci z całą surowością będą zwalczać pijanych kierowców.

Kolejną poważną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość i lekceważenie przepisów. Przekraczanie prędkości, często związane jest z niedostosowaniem jej do istniejących warunków drogowych i pogodowych. W efekcie ma to wpływ na utratę panowania nad pojazdem i w konsekwencji doprowadzenie do sytuacji zagrażającej kierującemu i innym uczestnikom ruchu drogowego. W większości wypadków problem ten dotyczy młodych kierowców, którzy chcą się popisać szybką jazdą. Przepisy zostały stworzone w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. Wielu kierowców zapomina o włączeniu kierunkowskazu, a jest to powiadomienie innych kierowców o manewrze, który chcemy wykonać. Kierowcy bardzo często wykonują manewr wyprzedzania mimo znaków zakazu. Zapominają o zapięciu pasów bezpieczeństwa, przewożą dzieci bez fotelików, nie ustępują pierwszeństwa przejazdu itd.

Z przykładów niewłaściwych zachowań na drogach można stworzyć długą listę. Pomimo wielu akcji informacyjnych prowadzonych przez Policję i media, wielu kierowców uważa, że przedstawione w nich negatywne zjawiska zachowań na drogach ich nie dotyczą. I dopiero samo życie potrafi bardzo boleśnie zweryfikować takie podejście niektórych kierowców do problemu bezpiecznych zachowań na drodze. Poniższe wypadki, które wydarzyły się w piątek i w niedzielę, niech będą przestrogą dla innych.

Piaseczyńska drogówka ostatni weekend powrotu z wakacji nazwała tragicznym . Wydarzyło się siedem bardzo poważnych wypadków, w których 7 osób zostało rannych, a 1 osoba poniosła śmierć na miejscu.

Piątek, godz. 10.00
, w miejscowości Łazy w Al. Krakowskiej jadący w kierunku Grójca Opel Zafira z nieustalonych przyczyn zjeżdża na prawy pas ruchu, następnie na pobocze i uderza w słup sygnalizacji świetlnej, jadący w tym samym kierunku prawym pasem Fiat Brawa uderza w Opla Zafirę. W tym samym czasie na jadącego od strony Grójca Opla Astrę spada wiszący nad jezdnią uszkodzony semafor sygnalizacji świetlnej. W wyniku tego zdarzenia dwie osoby zostały ranne.

Piątek, godz. 18.10 w miejscowości Orzeszyn jadący Oplem w kierunku Góry Kalwarii wyprzedzał na skrzyżowaniu inny pojazd i będąc na lewym pasie zderzył się z Fiatem Albea, który wyjechał w kierunku Piaseczna. W wyniku tego wypadku 1 osoba została ranna.

Piątek, godz. 19.30 w Górze Kalwarii na ul. Kalwaryjskiej n/n samochód osobowy koloru jasnego potrącił nieletnią jadącą skuterem i zbiegł z miejsca zdarzenia. Dziewczynka została przewieziona do szpitala.

Piaseczyńscy policjanci proszą wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy wypadku w m. Góra Kalwaria o kontakt osobisty lub telefoniczny. Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie , ul. Kościelna 3, tel. . 0 22 60-45-291 w godz. 8 – 16.00 lub z dyżurnym KPP tel. 0 22 60-45-213 lub 997 czynny całą dobę.

Piątek, godz. 20.30 doszło kolizji drogowej w Złotokłosie, sprawca miał 1,9‰ alkoholu we krwi. Mężczyzna brał udział w imprezie plenerowej u znajomych, następnie wsiadł do auta i odjechał. Niestety alkohol był przyczyną kolizji do której doprowadził nietrzeźwy kierowca Nissana uderzając w Fiata 126. Po przyjeździe policjantów z drogówki na miejsce kolizji, sprawca zadzwonił po pomoc do córki, która też uczestniczyła w tej samej imprezie. Córka przyjechała „ratować” tatusia na rowerze też w stanie nietrzeźwym, miała prawie 1‰ alkoholu. To zdarzenie jest przykładem totalnej bezmyślności i głupoty, każdy nietrzeźwy kierujący jest potencjalnym zabójcą na drodze.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w niedzielę o godz. 20.50 w Ciszycy na wale nad Wisłą. Mężczyzna jadą quadem z nieustalonych przyczyn zjechał z wału i został przygnieciony quadem. W wyniku doznanych obrażeń mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

W powyższych sprawach wszczęte zostały postępowania przez piaseczyńską dochodzeniówkę, które wyjaśnią okoliczności i przyczyny tych tragicznych zdarzeń. Może te przykłady ostudzą zapędy kierowców do szybkiej i brawurowej jazdy oraz jazdy w stanie nietrzeźwym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Czw 11:49, 06 Wrz 2007    Temat postu: Kampania "Bezpieczna elektryczność"

Ruszyła ogólnopolska kampania profilaktyczna pod nazwą „Bezpieczna elektryczność”. Jej główną ideą jest zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz podniesienie poziomu wiedzy związanej z udzielaniem pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem. W akcji zainicjowanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, w której uczestniczą specjaliści z Zakładów Energetycznych oraz Państwowej Straży Pożarnej, udział biorą również policjanci.

Kampania została objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Pana Jarosława Kaczyńskiego. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie bezpiecznego kontaktu z elektrycznością oraz właściwego korzystania z urządzeń elektrycznych, a także podniesienie wiedzy w społeczeństwie na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem.

Konieczność podjęcia działań związanych z profilaktyką bezpieczeństwa w obchodzeniu się z urządzeniami elektrycznymi wynika m.in. z niepokojących badań i statystyk w Polsce:

* liczba śmiertelnych wypadków w Polsce z powodu porażenia prądem jest czterokrotnie większa niż w krajach Europy Zachodniej,
* co piąta ofiara niewłaściwego posługiwania się prądem, to dziecko,
* około 80% istniejących instalacji elektrycznych nie spełnia podstawowych wymagań bezpieczeństwa,
* większość tragicznych wypadków zdarza się w domu, podczas nieumiejętnej eksploatacji sprzętu AGD i RTV oraz dokonywania napraw urządzeń elektrycznych pod napięciem.

Najczęstsze przyczyny porażeń dzieci to:

* zabawy w pobliżu stacji transformatorowych (przeważnie po wejściu na ich teren po zniszczeniu zabezpieczeń),
* wchodzenie na słupy wysokiego napięcia,
* rzucanie przedmiotami w linie przesyłowe,
* „majstrowanie” przy domowych urządzeniach elektrycznych oraz gniazdkach.

Najczęstsze przyczyny porażeń dorosłych to:

* nieostrożnego używania sprzętu elektrycznego,
* naprawa urządzeń elektrycznych bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.
* dogrzewanie się w okresie zimowym starym grzałkami i piecykami elektrycznymi co prowadzi często do powstania pożaru.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronach internetowych Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Do pobrania:
Prezentacja [link widoczny dla zalogowanych]

(hkk, wykorzystano materiały informacyjne kampanii „Bezpieczna elektryczność”)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Czw 11:52, 06 Wrz 2007    Temat postu: Nietrzeźwi kierowcy i złodziej w Ustanowie.

On miał 1,2 promila, ona prawie 1 promil alkoholu we krwi. Jechali z nadmierną prędkością w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Gdy piaseczyńscy policjanci zatrzymali auto do kontroli, ci zamienili się miejscami i próbowali uciekać. Szybko jednak zostali powstrzymani. Do nietrzeźwego towarzystwa dołączył kolega, który kilkanaście minut wcześniej okradł dom jednorodzinny w Ustanowie.

Wczoraj po godz. 23.00, kiedy policjanci pełniący służbę w rejonie Ustanowa zauważyli nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd, a kierujący na widok radiowozu próbował zjechać w boczną drogę. Decyzja mogła być tylko jedna, samochód należało natychmiast zatrzymać. Po sygnale kierowca Nissana zatrzymał się za radiowozem, na oczach policjantów zamienił się miejscami z pasażerką, po czym oboje ruszyli dalej. Szybko jednak zostali powstrzymani. 18-letnią Izabelę B. i 24-letniego Arkadiusza A. zatrzymano kilka metrów dalej. Zarówno kierująca wówczas 18-letnia Izabela B., jak i prowadzący wcześniej auto 24-letni Arkadiusz A. byli nietrzeźwi. a w trakcie kontroli dokumentów okazało się, że brak jest ubezpieczenia OC.

Badanie wykazało odpowiednio 1,2 i prawie 1 promil alkoholu we krwi, . a w trakcie kontroli dokumentów okazało się, że brak jest ubezpieczenia OC. Obydwoje trafili do policyjnego aresztu, a Nissan, którym podróżowali został zabezpieczony na parkingu depozytowym. Za jazdę w stanie nietrzeźwości poza utratą prawa jazdy i kary grzywny, obojgu zatrzymanym grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Na tym nie koniec wczorajszego zdarzenia. W trakcie zatrzymywania nietrzeźwych „ rajdowców” i kontroli dokumentów z lasu wyszedł ich kolega udając zdziwienie tym co zaszło. Zadeklarował im swoją pomoc. Po przyjeździe holownika, to właśnie on, 27-letni Marek M. pojechał z holownikiem, który zabrał Nissana do Komendy aby wypełnić niezbędne formalności. Jego kompani jechali w kajdankach radiowozem, a w tym czasie policjanci z patrolu usłyszeli przez radio komunikat o dokonanej kilkanaście minut temu kradzieży w domu jednorodzinnym w Ustanowie. Funkcjonariusze błyskawicznie skojarzyli fakty, pędzący Nissan, jakby gdzieś się spieszył, po zatrzymaniu którego w trakcie prowadzonych czynności z lasu wychodzi mężczyzna, jest godz. 23.30, a kilkanaście minut wcześniej dokonano kradzieży.

Dwóje zatrzymanych policjanci wieźli w radiowozie na komendę, a trzeci jechał w holowniku też na komendę. Policjanci z radiowozu natychmiast powiadomili dyżurnego jednostki o swoich podejrzeniach. Marek M. po przyjeździe na komendę został zatrzymany. Po przeszukaniu, okazało się, że miał w kieszeniach przedmioty pochodzące z kradzieży, 50 Euro i 90 zł. On też nie stronił od alkoholu, badanie wykazało 1,4 promila. W tracie prowadzonego postępowania okazało się, że towarzystwo wcześniej imprezowało w jednym z barów w Piasecznie, poczym powieźli Marka M. do Ustanowa, gdzie rzekomo miał „sprawę do załatwienia”, pojeździli trochę po okolicy i mieli zabrać go z powrotem. Misternie zaplanowany wieczór pokrzyżowali im piaseczyńscy policjanci. Zatrzymany Marek M. będzie odpowiadał za kradzież, grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Śro 12:20, 07 Lis 2007    Temat postu: UWAGA NA FAŁSZYWYCH "KREWNYCH"

UWAGA NA FAŁSZYWYCH „KREWNYCH”

Wielokrotnie informowaliśmy na stronach naszego serwisu o oszustach, którzy podając się za krewnych, znajomych i kuzynów wyłudzają pieniądze od starszych, zazwyczaj samotnie mieszkających osób. Wczoraj ofiarą takiego oszustwa padła mieszkanka Piaseczna. Fałszywy wnuczek wyłudził od kobiety 4500 zł. Dlatego zwracamy się ponownie z apelem o rozwagę i ostrożność oraz pomoc w dotarciu do osób, które mogą stanowić potencjalny cel przestępczej działalności.

Metoda działania oszustów polega na wstępnych kontaktach telefonicznych z wytypowaną ofiarą. W trakcie rozmowy przestępca przedstawia się jako członek rodziny, wnuczek, wnuczka lub dalszy krewny. Na początku rozmowy przepraszają, że długo się nie kontaktowali. Prowadzą rozmowę telefoniczną tak, aby osoba starsza uwierzyła, że rozmawia z rodziną, a także w zmyśloną przez nich historię o kłopotach finansowych.

Następnie informują, że znaleźli się w trudnej sytuacji i pilnie potrzebują „pożyczyć” pieniędzy. Jako powód mogą podawać potrzebę sfinansowania leczenia, kupno mieszkania lub okazyjny zakup samochodu itp. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, gdy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie. Charakterystycznym elementem działania oszustów jest to, że w trakcie pierwszej rozmowy lub dzwoniąc ponownie informuje, iż nie będzie mógł przyjść po pieniądze osobiście. Tłumaczą, że po gotówkę przyjedzie ich znajomy lub znajoma. Osoba ta zostaje dokładnie opisana, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne. Podstawiona osoba, współsprawca oszustwa, odwiedza ofiarę w domu lub spotyka się z nią w ustalonym miejscu. Ofiara orientuje się, ze została oszukana dopiero, w chwili kontaktu z prawdziwym krewnym, za którego podawał się oszust.

Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi . Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich „naiwnych” nie brakuje i wśród młodych. „Zakupowe okazje” domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apeluje Policja:

- w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę, zawsze sprawdźmy dzwoniąc do prawdziwego krewnego, czy faktycznie potrzebuje on pomocy finansowej ,

- jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko członkom rodziny , najlepiej w obecności innego członka rodziny lub bliskich znajomych. Nie dawajmy pieniędzy żadnym obcym osobom,

- w przypadku jakichkolwiek podejrzeń , że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych),

- pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy obcych osób do swoich mieszkań. Uważajmy na tzw. „siostrzenice”, „wnuczki”, „kuzynów”, „zakupy po okazyjnej cenie” czy „ rzekomych pracowników administracji”.

Zwracamy się również z prośbą do przedstawicieli środków masowego przekazu o dalszą pomoc w rozpowszechnianiu informacji o oszustach i metodzie, jaką się posługują. Dotarcie do jak największej liczby osób narażonych na działania przestępców, pozwala Policji na skuteczną reakcję.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Pią 20:05, 14 Paź 2011    Temat postu: Uwaga kieszonkowiec

Przypominamy że, uwagę złodzieja zwracają przede wszystkim osoby dobrze ubrane, mające na sobie widoczną biżuterię, sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Pamiętaj, że możesz być przez przestępcę obserwowany dłuższy czas - w banku, w sklepie, gdy płacisz rachunek w restauracji... Miasto to raj dla kieszonkowców - nie ułatwiaj im działań. Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, rzadko kiedy decydują się działać pojedynczo.

Dogodne warunki stwarzają im miejsca o dużym skupieniu ludzi, takie jak imprezy sportowe, rozrywkowe czy handlowe. Wykorzystują oni zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie „robotę”. Szczególną operatywność wykazują w zatłoczonych autobusach przy wsiadaniu i wysiadaniu w momencie, kiedy Twoja uwaga jest już zajęta, czym innym. Ulubionym miejscem ich "pracy" są również dworce autobusowe i kolejowe - dokonują kradzieży w kolejkach do kas, na peronach, gdy Twoje ręce zajęte są bagażem.


Jak ustrzec się przed kieszonkowcem?
· Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze!
· Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!
· W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu!
· Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei!
· Nie nawiązuj przygodnych znajomości!
· Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!
· Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!
· Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!
· Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu).
· Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży!
· Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji!
· Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!
· Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz!
· Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!
· Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
· Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
· W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Czw 22:02, 20 Lis 2014    Temat postu: Nowa odmiana metody "Na wnuczka" czyli "NA PO

Oszukują metodą „na policjanta

Przestrzegamy mieszkańców Warszawy i okolic przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. W większości sprawcy tego typu oszustw są zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", przekazują często oszczędności całego życia. Policjanci radzą, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom. Jeżeli coś nas zaniepokoi lepiej wykonać telefon do najbliższej jednostki policji lub swojego dzielnicowego.
Podając się za funkcjonariuszy policji przekonują starsze osoby, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą, aby im w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będą mogli zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka". W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Sposób działania oszustów jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy. Powodów, jakie podają żądając nagłej „pomocy” finansowej jest wiele. Zazwyczaj, po chwili dzwoni kolejny przestępca podający się za „policjanta” lub „oficera CBŚ”. Tu pada informacja, że wcześniej dzwonił oszust i prosi starszą osobę o pomoc w schwytaniu sprawców. W tym celu należy spełnić żądania oszustów i przekazać im pieniądze osobiście lub poprzez wpłatę na konto. Po wpłaceniu umówionej kwoty, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Nadal na terenie działania garnizonu stołecznego policjanci odnotowują tego typu oszustwa. Osoby telefonujące do starszych osób podają się za policjantów, proszących o pomoc w zatrzymaniu przestępców działających metodą na tzw. „wnuczka”. Osoby te mają wpłacić na określone konto pieniądze, a resztą czyli zatrzymaniem przestępców, mają zająć się „funkcjonariusze”, którzy obserwują teren. W ten soposób tracą pieniądze, ale i biżuterię. Gdy orientuja się, że padła ofiarami oszustów, jest już niestety za późno. Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apeluje Policja.

W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:
 Poprosić o osobisty kontakt z osobą, podającą się za naszego krewnego,
 Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
 Skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.


W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

Zdarzenia, o których mowa, należą do przestępstw bardzo uciążliwych społecznie. W związku z tym policjanci podejmują liczne działania profilaktyczne ukierunkowane na zmniejszenie ilości tych przestępstw, np. poprzez rozklejenie ulotek w tablicach informacyjnych osiedli i na klatkach schodowych budynków. Policjanci w ten sposób starają się dotrzeć z informacją o sposobie działania przestępców do wszystkich mieszkańców i uwrażliwić ich na okoliczności takich zdarzeń. Dzielnicowi prowadzą indywidualne rozmowy w trakcie obchodu rejonu służbowego dotyczące problematyki bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania oraz docierają do domów seniora.

W działaniach profilaktycznych stołecznych policjantów wspierają duchowni z parafii rzymsko-katolickich i prawosławnych. Podczas nabożeństw kapłani odczytują list otwarty od policjantów, informując tym samym wiernych o oszustach działających metodą na tzw. „policjanta” czy „wnuczka”.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Czw 22:08, 20 Lis 2014    Temat postu:

Nie daj się oszukać „na policjanta” – zatelefonuj pod nr 22 60 33 222

Komenda Stołeczna Policji uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

Przestrzegamy mieszkańców Warszawy i okolic przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. W większości sprawcy tego typu oszustw są zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", przekazują często oszczędności całego życia. Policjanci radzą, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom. Jeżeli coś nas zaniepokoi należy zatelefonować pod specjalny numer Policji.

Pamiętaj! Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy żadnej obcej osobie! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych przez siebie działaniach! Nie pozwól się oszukać !.


NUMER 22 60 33 222 jest czynny całodobowo.


źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Nie 1:29, 14 Gru 2014    Temat postu: Bądź widoczny na drodze

Bądź widoczny na drodze
Świadomość tego, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od widoczności, powinna towarzyszyć każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. Szczególnie zadbać o nią należy w okresie, kiedy szybko zapada zmierzch, a warunki pogodowe nie sprzyjają podróżującym. Piaseczyńscy policjanci apelują do pieszych i rowerzystów o rozwagę i korzystanie z elementów odblaskowych.
Gdy wcześnie zapada zmierzch i jest ślisko, o wypadek nietrudno. Nieraz kończy się na niegroźnej stłuczce, czasem jednak dochodzi do poważniejszego zdarzenia drogowego, w którym są ranni i zabici. Wielu wypadków, czy też kolizji można by uniknąć. O bezpieczeństwo musi jednak zadbać każdy uczestnik ruchu drogowego. Przestrzeganie przepisów drogowych to obowiązek każdego - kierowców, rowerzystów i pieszych.

W niesprzyjających warunkach drogowych szczególnie ważna staje się nasza widoczność. Kierowca samochodu musi pamiętać o prawidłowym oświetleniu swojego auta. Przed rozpoczęciem jazdy musi upewnić się, czy auto nie ma przypadkiem uszkodzonych lub źle działających świateł. Jest to niezwykle ważne, szczególnie podczas jazdy wieczorem i nocą, przy złej widoczności. O tym, że jest to bardzo istotny element, mający ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, nikogo nie trzeba przekonywać.

Podobnie jest z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego tj. pieszymi i rowerzystami. Im bardziej będą widoczni na drodze, tym będą bardziej bezpieczni. Kiedy tak szybko zapada zmierzch, warto zadbać o umieszczenie na swoich ubraniach dodatkowych elementów odblaskowych. Dotyczy do zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dla innych użytkowników dróg osoba w kamizelce, czy w opasce odblaskowej jest o wiele bardziej widoczna, niż osoba bez tych elementów. W ten sposób chronimy się przed ewentualnymi następstwami zdarzeń drogowych.

Pamiętajmy, że 31 sierpnia weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Od tego dnia każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat od 20 do 500 złotych. Dotychczas taki obowiązek dotyczył tylko dzieci poniżej 15. roku życia.

Policjanci ruchu drogowego apelują o ostrożność i rozwagę na drogach, głównie wtedy, kiedy aura nie sprzyja dobrej widoczności, a na ulicy jest ślisko i szybko robi się ciemno.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Nie 1:33, 14 Gru 2014    Temat postu: BABCIU! To nie Twój wnuczek! DZIADKU! To nie policjant!

BABCIU! To nie Twój wnuczek! DZIADKU! To nie policjant!
Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starszych mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.

Stołeczna policja i Urząd m. st. Warszawy przestrzegają mieszkańców stolicy i okolicznych powiatów przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „policjanta”. Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.
Przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą na tzw. „wnuczka” działają w stolicy od około 10 lat. Pomimo zatrzymania przez policję wielu z nich, nadal docierają do nas sygnały o kolejnych pokrzywdzonych osobach.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Dlatego właśnie Komenda Stołeczna Policji oraz Urząd m.st. Warszawy rozpoczęły dużą akcję informacyjną, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Chcemy tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Tak, jak na początku dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka".

W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób, do których telefonują oszuści, próbujący wyłudzić pieniądze.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

Jak nie dać się oszukać?

- dzwoni telefon
- ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym…coś się wydarzyło: wypadek, choroba
- rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie
ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…
pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy
pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu
- rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu
Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz…

Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję … już wiesz, że dałaś/eś się oszukać… Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!

Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:

- jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
- nie działaj pochopnie pod presja czasu
- po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
- jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112
- Komenda Stołeczna Policji uruchomiła też specjalną linię telefoniczną dla tych osób, które podejrzewają, że mógł do nich zatelefonować oszust podający się za „wnuczka”, „krewnego” lub „policjanta – funkcjonariusza CBŚ”. Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę.

Telefonować można pod nr 22 60-33-222.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

Tylko w tym roku stołeczni policjanci zatrzymali już 86 osób, które oszukiwały starszych ludzi metoda na „wnuczka” i „policjanta”. Decyzją sądów 32 z nich zostały tymczasowo aresztowane. Przestępcy oszukali 293 osoby. 178 osób zgłosiło policjantom, że usiłowano je oszukać.

Pokrzywdzeni stracili blisko 10.000.000 złotych.


Ostatnio zmieniony przez Marcin z Uwielin dnia Nie 1:36, 14 Gru 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Czw 15:19, 24 Mar 2016    Temat postu: Apel do mieszkańców powiatu piaseczyńskiego

Apel do mieszkańców powiatu piaseczyńskiego
Komendant Powiatowy Policji w Piasecznie insp. Robert Kokoszka, zwraca się z apelem i prośbą o włączenie się i czynny udział mieszkańców powiatu w sprawy służące poprawie bezpieczeństwa. Dlatego prosimy o przesyłanie na adres mailowy [link widoczny dla zalogowanych] wszelkich informacji, uwag i postulatów mogących służyć wspólnej sprawie jaką jest bezpieczeństwo publiczne.

Naszą misją jest służyć mieszkańcom, by jeszcze lepiej wywiązać się z zadań statutowych pragniemy włączyć wszystkich mieszkańców do działania na rzecz naszego powiatu. Oczekujemy zarówno na uwagi i wnioski, ale przede wszystkim zależy nam na uzyskiwaniu na bieżąco informacji o zagrożeniach z jakimi spotykają się mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego.
Pod adresem mailowym [link widoczny dla zalogowanych] oczekujemy na wszelkie sygnały mogące służyć poprawie bezpieczeństwa. Każda informacja o niebezpiecznych miejscach, środowiskach czy działaniach wymierzonych w bezpieczeństwo mieszkańców nie pozostanie bez odpowiedzi. Przesyłane informacje mogą być również anonimowe.

js

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Wto 1:17, 08 Lis 2016    Temat postu:

61 -LETNI KIEROWCA ZGINĄŁ, GDY ZBIERAŁ ELEMENTY USZKODZONEGO SILNIKA AUTOBUSU

26.10.2016

W nocy w Prażmowie doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Autobus komunikacji miejskiej podczas przejazdu przez miejscowość Prażmów uległ awarii, elementy silnika rozsypały się po jezdni. Kierowca autobusu wysiadł z pojazdu, a na jezdni został potrącony przez kierowcę volkswagena. Mimo udzielonej mu pomocy i przewiezieniu do szpitala 61- latek w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Policjanci po raz kolejny apelują, o szczególną ostrożność na drogach w okresie jesienno- zimowym, kiedy przy pogarszających się warunkach atmosferycznych dostrzeżenie pieszych jest bardzo utrudnione.

Zabezpieczony po wypadku volkswagen
Tuż przed godziną 22.00 w Prażmowie doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Kierowca autobusu komunikacji podmiejskiej odbywający ostatnią tego dnia trasę relacji Grójec- Metro Wilanowska, został potrącony przez kierowcę volkswagena.

Z informacji zebranych przez policjantów z wydziału ruchu drogowego w Piasecznie wynika, że 61- letni kierowca autobusu, z pojazdu wysiadł, gdyż doszło do gwałtownej awarii w komorze silnika. Rozerwane elementy znalazły się na jezdni. Mężczyzna próbował je zbierać, wówczas doszło do potrącenia. Pomimo natychmiast udzielonej pierwszej pomocy i przewiezieniu go do jednego z warszawskich szpitali, mężczyzna zmarł.

Kierujący volkswagenem 38- letni mężczyzna był trzeźwy. Policjanci z wydziału dochodzeniowo- śledczego ustalą teraz szczegóły i okoliczności tego wypadku.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego ponownie zwracają się z apelem, by właśnie teraz w okresie jesienno- zimowym zwracać szczególną uwagę na osoby poruszające się po drogach.

Pamiętaj o kamizelkach i elementach odblaskowych! Bezpieczeństwo pieszego zależy zarówno od niego, jak i kierowców. Każdy kierowca będzie mógł skuteczniej zareagować, gdy pieszy zostanie wcześniej zauważony.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
Administrator



Dołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1073
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Wto 1:20, 08 Lis 2016    Temat postu:

ARESZTY DLA PODEJRZEWANYCH O ROZBÓJ NA NIEPEŁNOSPRAWNYM MĘŻCZYŹNIE

31.10.2016
Dzielnicowi z Zalesia Górnego i Prażmowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o dokonanie rozboju. Ich ofiarą stał się starszy niepełnosprawny mężczyzna. Napastnicy nocą włamali się do jego mieszkania, dotkliwie pobili i okradli. Wychodząc skradli mu jeszcze warty ponad 3 000 złotych aparat słuchowy. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące 34 i 38- letni mężczyźni spędzą w areszcie. Przestępstwo rozboju zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 12.

Z zebranych przez policjantów z posterunku w Zalesiu Górnym informacji wynika, że nocą w małej miejscowości znajdującej się w gminie Prażmów doszło do rozboju.

Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce ustalili, że poszkodowany to 62- letni mężczyzna który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Wezwane pogotowie ratunkowe zabrało pobitego mężczyznę do szpitala. W międzyczasie mundurowi ustalili, że nocą do mieszkania włamało się dwóch mężczyzn, którzy dotkliwie go pobili, skradli mu co cenniejsze przedmioty oraz pieniądze.

Jednak dla poszkodowanego największą stratą w tym momencie był aparat słuchowy, który sprawcy wyrwali mu opuszczając mieszkanie. Bez tego urządzenia kontakt z poszkodowanym był bardzo utrudniony.

Zebrane przez policjantów informacje o tym zdarzeniu zostały natychmiast przekazane do wszystkich jednostek podległych Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie.

Patrol dzielnicowych z Zalesia Górnego i z Prażmowa, zauważył dwóch mężczyzn których rysopis odpowiadał podanym wcześniej informacjom o sprawcach tego przestępstwa. Podczas legitymowania jeden z mężczyzn podjął próbę ucieczki. Jednak dzielnicowy z Zalesia Górnego nie odpuścił i już po kilkunastu metrach dogonił i obezwładnił, jak się okazało 34- letniego mężczyznę. Następnie wraz ze swoim 38- letnim kompanem zostali oni zatrzymani i osadzeni w policyjnej celi.

Policjanci odzyskali już część skradzionych przedmiotów. Niestety do tej pory nie udało się ustalić co zrobili oni z wartym ponad 3 tysiące złotych aparatem słuchowym poszkodowanego.

Jak wynika z przeprowadzonych w tej sprawie ustaleń, obaj mężczyźni w przeszłości byli już karani za kradzieże i rozboje. Wobec zatrzymanych został skierowany wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu. Sąd się do niego przychylił i jeszcze dziś policjanci przekonwojują obu mężczyzn do jednego z aresztów, gdzie spędzą najbliższe trzy miesiące. Przypominamy, że przestępstwo rozboju zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 12.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości Strona Główna -> Wieści z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin