Forum UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości Strona Główna UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości
Zapraszam wszystkich do rozmowy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ocena polityki ekologicznej Panstwa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości Strona Główna -> off topic
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piechocinski




Dołączył: 01 Lut 2007
Posty: 83
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: iwiczna

PostWysłany: Pon 16:48, 11 Sie 2008    Temat postu: ocena polityki ekologicznej Panstwa

Na stronach sejmowych [link widoczny dla zalogowanych] pojawił się rządowy raport z oceną polityki ekologicznej Państwa za lata 2002-2006.Ciekawa lektura polecam ..
Poniżej streszczenie tego obszernego dokumentu …

Ocena krótkookresowej czteroletniej polityki ekologicznej państwa
W „Polityce ekologicznej państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata
2007-2010” wskazano pięć podstawowych kierunków działań w zakresie ochrony, kształtowania i zrównoważonego wykorzystania zasobów środowiska:
− cele i zadania o charakterze systemowym,
− ochrona dziedzictwa przyrodniczego i racjonalne użytkowanie zasobów przyrody,
− zrównoważone wykorzystanie surowców, materiałów, wody i energii,
− środowisko i zdrowie, dalsza poprawa jakości środowiska i bezpieczeństwa ekologicznego,
− przeciwdziałanie zmianom klimatu.
Ponadto, dokument określa cele dotyczące rozwoju systemu oceny realizacji polityki ekologicznej państwa w latach 2003-2006 oraz oszacowanie niezbędnych do poniesienia nakładów na realizację zaplanowanych celów i zadań.
W ramach każdego (oprócz przeciwdziałania zmianom klimatu) z tych kierunków wyznaczono podstawowe obszary priorytetowe (24), a dla osiągnięcia tych priorytetów zdefiniowano działania (165), które powinny zostać zrealizowane w latach 2003 – 2006.
Raport z realizacji polityki ekologicznej państwa ma za zadanie wskazanie, w jakim zakresie zostały zrealizowane w latach 2003-2006 cele, działania i zadania planowane w ocenianym dokumencie
„Polityka ekologiczna państwa na lata 2003 – 2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007 –
2010” , a także dostarczyć obiektywnych informacji na temat potrzeb w zakresie działań mających na celu zapewnienie właściwego stanu środowiska przyrodniczego i określenie dopuszczalnych ram korzystania z zasobów tego środowiska, zarówno przez społeczeństwo jak i podmioty gospodarcze.

Ocena ogólna
Podstawowym powodem włączenia do polityki ekologicznej celów i zadań o charakterze systemowym jest potrzeba wzmacniania systemu zarządzania ochroną środowiska. Jest to niezbędne dla realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju.
Cele i zadania o charakterze systemowym mają charakter międzysektorowy, co oznacza, że stopień ich wdrożenia zależy od aktywności instytucji publicznych z różnych sektorów, administracji rządowej i samorządowej oraz innych podmiotów. W szczególności w ramach tego obszaru polityka ekologiczna państwa na lata 2003 – 2006 wskazywała na konieczność podjęcia działań w zakresie:
− włączenia aspektów ekologicznych do polityk sektorowych,
− aktywizacji rynku do działań na rzecz środowiska,
− mechanizmów ekonomicznych i systemów finansowania,
− wzmocnienia instytucjonalnego,
− udziału społeczeństwa w tym edukacji ekologicznej, dostępu do informacji i poszerzania dialogu społecznego,
− ekologizacji planowania przestrzennego i użytkowania terenu,
− rozwoju badań i postępu technicznego ,stymulowania innowacji,
− współpracy międzynarodowej.
Założone cele i działania w wyżej wymienionych obszarach, w okresie programowania, zostały częściowo zrealizowane. Znaczący postęp osiągnięto we włączaniu aspektów ekologicznych do polityk sektorowych, wszystkie dokumenty strategiczne opracowywane przez rząd zawierają rozdział
poświęcony ochronie środowiska lub odnoszą się to tych zagadnień.
Częściowo wykonano działania niezbędne dla aktywizacji rynku do działań na rzecz środowiska.
Wprowadzono ułatwienia dla tworzenia nowych „zielonych” miejsc pracy, m.in. w leśnictwie, agroturystyce, rolnictwie ekologicznym, sektorze energetycznym – wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i in. W okresie 2003-2006 nie udało się zrealizować zadania dotyczącego likwidacji antyekologicznych subsydiów. Nie stworzono również systemu pozwalającego na pełne włączenie
kosztów zewnętrznych ochrony środowiska w cenę produktów, towarów i usług.
Dla wzmocnienia systemu finansowania ochrony środowiska, co jest szczególnie istotne wobec znaczących nakładów jakie Rzeczpospolita Polska musi ponosić w tym zakresie, ze względu na zobowiązania akcesyjne, w ocenianym okresie zwiększono zakres stosowania opłat produktowych i depozytów ekologicznych, przygotowano koncepcję systemu dobrowolnych ubezpieczeń ekologicznych, zakończono – przez wdrożenie europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla - instytucjonalne i logistyczne działania wymagane dla zapewnienia uczestnictwa RP we wspólnotowym handlu emisją CO2.
Również w odniesieniu do udziału społeczeństwa w działaniach na rzecz ochrony środowiska, edukacji ekologicznej, dostępu do informacji i poszerzanie dialogu społecznego, w latach 2003 –2006 postęp jest mało zadawalający, chociaż jest zapewniany udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w radach nadzorczych funduszy ekologicznych, ciałach doradczych i opiniodawczych,a przedstawiciele organizacji są włączani do postępowania w procedurze ocen oddziaływania na
środowisko. Wspierana i rozwijana jest edukacja ekologiczna, zarówno formalna jak i nieformalna,prowadzona w znacznym stopniu właśnie przez organizacje ekologiczne.
Bardzo ważnym elementem działań systemowych było wzmocnienie instytucjonalne ochrony środowiska. W ocenianym okresie zmieniono system zarządzania zasobami wodnymi i utworzono instytucje odpowiedzialne za ten system: Krajowy i siedem regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Wzmocniono rolę Krajowego Centrum Inwentaryzacji Emisji, a utworzenie Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji umożliwiło włączenie się RP do unijnego
handlu uprawnieniami do emisji CO2. W strukturze organizacyjnej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ulokowany został Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Współpracy z Europejską Agencją Środowiska.
Celem, którego w ocenianym okresie nie udało się osiągnąć było wzmocnienie etatowe służb inspekcji ochrony środowiska na szczeblu centralnym i wojewódzkim. Co więcej nie udało się w tym okresie powstrzymać dużej fluktuacji kadr nie tylko w organach inspekcji, ale także innych instytucjach i organach ochrony środowiska, co wynika zarówno z niskich płac jak i coraz większego zakresu obowiązków jakie są na pracowników tych jednostek nakładane. Dlatego też za pilne zadanie należy
uznać powstrzymanie tego negatywnego trendu w kolejnym okresie programowania polityki ekologicznej państwa.
Nie odnotowano postępu we wdrażaniu celów polityki ekologicznej w latach 2003 – 2006 w odniesieniu do dwóch celów omawianego obszaru:
− ekologizacji planowania przestrzennego i użytkowania terenu,
− rozwoju badań i postępu technicznego oraz stymulowania innowacji.
Pomimo celowości opracowywania przez samorządy lokalne miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru całej gminy, w praktyce większość rozstrzygnięć, dotyczących lokalizacji nowych inwestycji, następuje na drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Prowadzi to do pogłębiania chaosu przestrzennego i podejmowania decyzji lokalizacyjnych o znaczących, negatywnych konsekwencjach dla środowiska.
Pomimo realizacji wielu badań dotyczących ochrony środowiska nie udało się rozpocząć w latach 2004-2006 pięciu priorytetowych, wieloletnich programów badawczych ukierunkowanych na rozwiązanie najistotniejszych problemów z dziedziny ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o zasięgu ogólnokrajowym.



Janusz Piechociński wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury
[link widoczny dla zalogowanych] ,janusz@piechocinski.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości Strona Główna -> off topic Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin