Forum UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości Strona Główna UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości
Zapraszam wszystkich do rozmowy
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowy wicewójt

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości Strona Główna -> Gmina, Powiat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
AdministratorDołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1072
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Nie 21:00, 09 Paź 2011    Temat postu: Nowy wicewójt

PRAŻMÓW Nowym wicewójtem gminy Prażmów został Maciej Michalski, który zajął miejsce odwołanej Marii Bernackiej-Rheims. Nowy zastępca wójta Grzegorza Pruszczyka w urzędzie będzie zajmował się głównie pozyskiwaniem środków zewnętrznych, renowacją dwóch zabytkowych dworków oraz rozwojem działalności kulturalnej

Na początku września, po 9 miesiącach współpracy, Grzegorz Pruszczyk dość nieoczekiwanie odwołał swoją dotychczasową zastępczynię – Marię Bernacką-Rheims. Wójt podkreślając, że Maria Bernacka-Rheims wywiązała się ze wszystkich zadań, które jej powierzył, stwierdził, że ich współpraca po prostu się wyczerpała. Zapowiedział również, że jej miejsce zajmie nowa osoba, przygotowana merytorycznie do nowych wyzwań. - Mój nowy zastępca zajmie się głównie sprawami, które do tej pory leżą w naszej gminie odłogiem – mówił na naszych łamach Grzegorz Pruszczyk. Nowym wicewójtem został 33-letni Maciej Michalski, który ukończył studia wyższe na Uniwersytecie Warszawskim (socjologia) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował m.in. jako asystent przewodniczącego sejmowej komisji kultury i środków przekazu, następnie w samorządowych instytucjach kultury; dwukrotnie na stanowiskach kierowniczych (Magazyn Sztuk - filia Ośrodka Kultury Ochoty, Dom Kultury Praga). Maciej Michalski ma również doświadczenie nauczycielskie. Od wielu lat jest także przedsiębiorcą i społecznikiem zaangażowanym w pomoc małżeństwom w kryzysie. Jest żonaty i ma troje dzieci. W prażmowskim urzędzie będzie musiał przede wszystkim zająć się geodezją, urbanistyką, opieką zdrowotną, pozyskiwaniem środków zewnętrznych oraz renowacją dwóch zabytkowych dworków, które wymagają szybkich remontów, ponieważ od lat niszczeją. Wójt planuje także otwarcie domu kultury, co również w dużej mierze ma spocząć na barkach nowego urzędnika.


źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
AdministratorDołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1072
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Czw 17:16, 18 Gru 2014    Temat postu: Nowy Wice Wójt 2014

Jan Dąbek wicewójtem Prażmowa

Jan Dąbek jest związany z samorządem od 1998 roku, był wiceburmistrzem Piaseczna, wicestarostą piaseczyńskim oraz starostą dwóch ostatnich kadencji. Po ostatnich wyborach samorządowych nie otrzymał mandatu radnego. Nie pozostał jednak poza samorządem zbyt długo – dziś z rąk wójta Prażmowa Sylwestra Puchały odebrał nominację na stanowisko wicewójta Prażmowa.źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
AdministratorDołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1072
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Czw 17:19, 08 Sty 2015    Temat postu: Ze starostwa na fotel wicewójta

Ze starostwa na fotel wicewójta

8 stycznia 2015 r.
Sylwester Puchała powołał na swojego zastępcę Jana Dąbka, byłego starostę piaseczyńskiego.

Wójt Prażmowa (z lewej) mówi, że jego zastępca (z prawej) „na pewno nie będzie się nudził”

W listopadowych wyborach 52-letniemu Dąbkowi nie udało się uzyskać mandatu radnego powiatowego. Wcześniej zasiadał w samorządzie powiatu przez cztery kadencje, w trakcie dwóch ostatnich będąc starostą.

– Mój zastępca zajmie się urbanistyką, przygotowaniem planów zagospodarowania przestrzennego i ochroną środowiska. Na pewno nie będzie się nudził – mówi wójt Puchała.

Zatrudnienie Jana Dąbka w urzędzie gminy to swoisty rewanż ze strony prażmowskiego włodarza. Kiedy w 2010 roku Sylwester Puchała przegrał wybory na wójta, został zatrudniony na kierowniczym stanowisku w Zarządzie Dróg Powiatowych podlegającym staroście Dąbkowi.

PIOTR CHMIELEWSKI

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marcin z Uwielin
AdministratorDołączył: 24 Sty 2007
Posty: 1072
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Uwieliny

PostWysłany: Pią 1:16, 13 Lut 2015    Temat postu: Prażmów powinien być oazą spokoju dla mieszkańców

Z Janem Dąbkiem, wicewójtem Prażmowa rozmawia Kamil Staniszek

Jaki będzie zakres pańskich kompetencji w roli wicewójta Prażmowa?
Najważniejszymi zadaniami, które otrzymałem są geodezja i kartografia, architektura (ład i zagospodarowanie przestrzenne, ochrona środowiska, gospodarka odpadami i leśnictwo, pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz regulacja spraw własnościowych gruntów.
Będę także zajmował się analizą projektu kanalizacyjnego i wykonaniem kanalizacji. Odpowiadam także za ochronę zdrowia, kulturę (biblioteka) i zabytki.

Jakie priorytety wyznacza sobie pan na rozpoczynającą się kadencję?

Chcemy zrobić wszystko by Prażmów stał się bogatszą gminą. Przede wszystkim pozyskiwać środki zewnętrzne, o które aktualnie jest coraz trudniej. By móc o nie wnioskować najpierw trzeba uregulować sprawy własnościowe. Aktualnie w gminie Prażmów ponad 90 proc. dróg ma nieuregulowany stan własności. To oznacza, że w tym roku trudno będzie pozyskać fundusze na drogi nie mając do nich prawa własności, dlatego w pierwszej kolejności chcę zająć się uregulowaniem tych kwestii.
Drugą ważną sprawą, która ma na celu wzbogacenie gminy jest komunalizacja. Analizuję wszystkie możliwości przejęcia nieruchomości przez gminę na własność.

W jakim kierunku powinien iść Prażmów? Czy przewiduje pan w najbliższych latach rozwój budownictwa wielorodzinnego na terenie gminy?

Moim zdaniem w Prażmowie w ogóle nie powinno być budownictwa wielorodzinnego. Prażmów nie ma wielu mieszkańców, ale ci którzy się sprowadzają robią to w jakimś celu, a cel jest jasny - chcą mieć spokój i ciszę. Wizja rozwoju tej gminy nie może zakłócić jej dotychczasowego charakteru. Oczywiście zabudowa jednorodzinna nie generuje dochodów, dlatego towarzyszyć muszą jej usługi nieuciążliwe – przy głównych ciągach komunikacyjnych drogowych i kolejowych. W ostatnim czasie coraz więcej osób, szanując walory przyrodnicze gminy składa wnioski o możliwość funkcjonowania domów pogodnej starości. Może to jest jeden z pomysłów, który w przyszłości stanie się wizytówką tej gminy?
Aktualnie funkcjonuje strategia gminy z 2003 roku – na pewno wymaga ona uaktualnienia i jasnego określenia charakteru Prażmowa. Konstancin to uzdrowisko, Góra Kalwaria to wielokulturowość, Tarczyn – sadownictwo, Lesznowola – otwarcie dla inwestorów. Prażmów również potrzebuje określonej wizji by nie podzielić losów Piaseczna, które długo nie porządkowało planistyki i w efekcie dziś zmaga się z chaosem urbanizacyjnym, niosącym za sobą szereg uciążliwości dla mieszkańców. Prażmów musi kojarzyć się ze spokojem i przyjaznym miejscem do zamieszkania.

Na czym mają polegać zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, które zostało podjęte na ostatniej sesji rady gminy?

Zmiany studium dotyczyć mają m.in. wyeliminowania budownictwa wielorodzinnego, precyzyjnego oznaczenia stref zagrożonych podtopieniami. One będą warunkować minimalną powierzchnię działki, na której będzie dopuszczona zabudowa – tak by uwzględniała warunki gruntowo-wodne terenu i pozwoliła zagospodarować wodę w granicach działki. W dotychczas obowiązujących studium wykasowano rezerwę pod budowę oczyszczalni ścieków. To było wielkim błędem, który musimy naprawić. Także umowa na odbiór ścieków przez piaseczyńską oczyszczalnie jest niekorzystna dla Prażmowa i mało perspektywiczna. Szanujemy ją i nie chcemy się z niej wycofywać, musimy renegocjować jej warunki i uczciwie przedstawić je mieszkańcom Prażmowa. Musimy wypracować alternatywne rozwiązanie w razie gdyby nie doszło do współpracy z Piasecznem lub na wypadek gdyby ta współpraca została zakończona. Mieszkańcy przed podjęciem decyzji o przyłączeniu się do kanalizacji muszą poznać warunki, na jakich będą z tej sieci korzystać a przede wszystkim koszty.

Dwa miesiące temu z wójtem Sylwestrem Puchałą rozmawiałem o projekcie budżetu gminy na rok 2015, który pozostał w spadku po władzach gminy poprzedniej kadencji. Wójt zapowiadał zmiany. Udało się je przeprowadzić?

Oczywiście. Zmiany w budżecie, które na wniosek Wójta dokonała Rada Gminy spowodowały, że nie dość że nie ma konieczności zaciągania kredytu w kwocie 900 tys. złotych na bieżące utrzymanie to jeszcze dodatkowo ponad milion złotych zostało wygospodarowane na inwestycje. Ponadto znalazło się jeszcze ponad 200 tys. zł na komunikację autobusową. Budżet jest w tej chwili bardzo dobrze skonstruowany. Środki zostaną wykorzystane w możliwie najbardziej efektywny sposób. Nie przez przypadek mieszkańcom okres kadencji wójta Puchały kojarzy się z inwestowaniem i rozwojem gminy. W ostatnich wyborach dali wyraz swojego poparcia dla jego działań. Wójt rozumie, że gminę trzeba rozwijać, a nie być tylko jej administratorem, dlatego cieszę się z naszej współpracy.

Jak ocenia pan początek współpracy z radą gminy?


Jestem pod wrażeniem tej rady. Mimo, że istnieje opozycja to jak dotąd głosowania i dyskusje są merytoryczne, a nie emocjonalne. Liczy się interes mieszkańców a nie polityczna przynależność.

Czuje się pan bardziej przegrany nie będąc już starostą piaseczyńskim, czy bardziej wygranym sprawując funkcję wicewójta Prażmowa, z którą łączą się nowe doświadczenia i wyzwania?

Na pewno jest mi trochę żal jak pomyślę o tym, co jeszcze mógłbym zrobić w Powiecie a czego nie zdążyłem. Pozostawiłem ważne projekty m.in. Powiatowe Centrum Kultury z biblioteką i salą kinowo-teatralną na ponad 350 miejsc oraz amfiteatrem na 500 miejsc, zagospodarowanie Piaseczyńskiego Parku, dokumentację na rewitalizację Poniatówki, dokumentację na budynek dla potrzeb służb Powiatu przy ul. Nadarzyńskiej z wielopoziomowym parkingiem i wizją stworzenia po przejęciu obiektów po Urzędzie Skarbowym tzw. Starostwa Bis, po to aby interesanci nie błąkali się podczas załatwiania swoich spraw po całym mieście. Zostawiłem powiat w dobrej kondycji finansowej, zrealizowałem szereg inwestycji, ponad 200 kilometrów wybudowanych i wyremontowanych dróg, 8 mostów (następne dwa mosty w trakcje opracowania dokumentacji). Udało nam się obronną ręką przejść przez najgorszy kryzys i akurat pod koniec zeszłej kadencji sytuacja finansowa powiatu zaczęła się poprawiać. Trzymam kciuki za nowy zarząd by potrafił wykorzystać polepszającą się sytuację ekonomiczną i dalej rozwijać Powiat. Oczywiście czuję także trochę żalu i szkoda mi choćby zakończenia współpracy z kompetentnymi pracownikami, z którymi miałem przyjemność współpracować. Mam nadzieję, że nowy zarząd potrafi wykorzystać ich potencjał. Nie czuję się jednak przegrany – nasz komitet wyborczy przegrał z dwoma największymi partiami politycznymi, które połączyły siły przeciwko nam. Dla mnie to dość egzotyczna koalicja zwłaszcza tak ostrej walki PO z PiS. No cóż czas pokaże co zrobią. Jeśli po ostatnich wyborach samorządowych ktoś może czuć się przegrany to tylko Platforma Obywatelska, która po raz drugi zdobyła najwięcej mandatów, a jej rola została zmarginalizowana. Przed czterema laty została zepchnięta do roli mało konstruktywnej opozycji, a teraz oddała władzę PiS-owi.

Kamil Staniszek
źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agnieszka26
Dołączył: 11 Wrz 2012
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 21:41, 13 Lut 2015    Temat postu:

Cytat:
„Zmiany studium dotyczyć mają m.in. wyeliminowania budownictwa wielorodzinnego, precyzyjnego oznaczenia stref zagrożonych podtopieniami. One będą warunkować minimalną powierzchnię działki, na której będzie dopuszczona zabudowa – tak by uwzględniała warunki gruntowo-wodne terenu i pozwoliła zagospodarować wodę w granicach działki. W dotychczas obowiązujących studium wykasowano rezerwę pod budowę oczyszczalni ścieków. To było wielkim błędem, który musimy naprawić.”
Czy pan wicewójt zapoznał się z zapisami obecnego studium (Uchwała L/400/2014)?
Możliwość budownictwa wielorodzinnego to tylko tereny UMW i MU ale tyko miejscowo (rozdział 3.2.3) z ograniczeniem do 3 kondygnacji z poddaszem użytkowym włącznie, te tereny stanowią zdecydowaną mniejszość, wzdłuż głównych dróg w większych miejscowościach. Można ich nie wyznaczać w planach miejscowych i spokój, wcale do tego nie trzeba zmieniać studium.
Strefy zagrożone podtopieniami są opisane w rozdziale 4.2 i pokazane na mapie - bardziej precyzyjnie chyba się już nie da.
Minimalne wielkości działek to w obecnym studium: 1200/1500 m dla MN (700 przy bliźniaku), MRN 2500 m; MU 1000/1500; U 1200; UMW 1200/1500. Z wypowiedzi p. Dąbka wynika, że chce zwiększyć dopuszczalną minimalną wielkość działek - ciekawe co na to ci, którzy właśnie są na etapie podziałów albo chcą ich dokonać w przyszłości.
A co do wykasowania rezerwy pod oczyszczalnię to jeśli mnie pamięć nie myli to osoby z komitetu wyborczego obecnego wójta były intensywnie zaangażowane w protesty przeciwko proponowanej lokalizacji oczyszczalni koło Dobrzenicy. Jak to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia… Życzę więc powodzenia przy uzgadnianiu kolejnych lokalizacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum UWIELINY - forum mieszkańców i sympatyków miejscowości Strona Główna -> Gmina, Powiat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin